(Wpis nr 291) Dziś w cyklu…

28 listopada 2019

(Wpis nr 291)
Dziś w cyklu „Filmy ze Złotej Ery VHS” będzie dopiero drugi film animowany który tu trafił, kwintesencja cyberpunku, sławne anime, kultowa ekranizacja mangi…

” Akira ” (1988)

Rok 2019, trzydzieści lat po wybuchu bomby atomowej w stolicy Japonii. Miasto Neo-Tokio pogrążone jest w chaosie. Ludność nie jest zadowolona z nowej reformy podatkowej, więc na ulice wylęgają demonstranci. W mieście działa też kilka wrogich sobie gangów motocyklowych, które brutalnie walczą o panowanie nad brudnymi ulicami zatłoczonej metropolii. Sytuację komplikują niepokoje społeczne podsycane przez wyznawców nowej tajemniczej religii. Pośród tego całego zamieszania stara się odnaleźć Tetsuo – młody chłopak, a zarazem członek gangu Kaneidy. Jednak nikt nie mógł przewidzieć, że ten niepozorny chłopak na zawsze zmieni losy całego świata….

Film do dziś się nie zestarzał, nadal porywa cyberpunkową wizją neonowego miasta, a skomplikowana historia z rządowymi spiskami, tajnymi eksperymentami, przemocą i młodym bohaterem w środku tego wszystkiego nie straciła na atrakcyjności.

Akira to trudny w odbiorze film. I treść, i przesłanie są skierowane raczej do dorosłych odbiorców. Młodsi widzowie mogą mieć problemy ze zrozumieniem prawdziwej istoty tej produkcji, a niektóre sceny nie są raczej dla ich oczu – chodzi tu w głównej mierze o brutalność czy wygląd całego świata i rzeczywistości, gdzie krew oraz wiele obrzydliwych scen jest na porządku dziennym.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenie on-line, na cda.

Wersja z napisami, 1080p. [ > LINK LINK

No Comments

Comments are closed.