(Wpis nr 270) Czas aby w…

10 listopada 2019

(Wpis nr 270)
Czas aby w cyklu „Filmy ze Złotej Ery VHS” pojawił się jakiś romantyczny megahit… Jeden z najpopularniejszych filmów, z gwiazdorską obsadą…

„Uwierz w ducha” aka „Duch” (Ghost, 1990)

Urocza, wzruszająca opowieść o miłości silniejszej niż śmierć, połączenie melodramatu, paranormalnej fantastyki i sensacji + znakomita obsada…

Opis – choć pewnie i tak każdy wie o co tu chodzi (ツ)

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są młodym, szczęśliwym małżeństwem. Kiedy on zostaje zastrzelony w przypadkowym – wydawałoby się – napadzie, ona pogrąża się w czarnej rozpaczy. Ale duch Sama nie odchodzi w zaświaty, lecz wciąż krąży po tym świecie. Kiedy już przyzwyczaja się do nowej sytuacji, zaczyna obserwować Molly i próbować się z nią porozumieć. Przekonuje się też, że jego śmierć wcale nie była przypadkowa (a tak uważa policja), a ukochanej również grozi niebezpieczeństwo.
By ją ostrzec, nawiązuje kontakt z Odą Mae Brown (Whoopi Goldberg), czarnoskórą szarlatanką zarabiającą na życie jako fałszywe medium w kontaktach z duchami, która teraz ze strachem odkrywa, że dysponuje prawdziwą mocą.
To ona staje się – początkowo niechętnie – pośredniczką między Samem i Molly…

Na początku lat 90-tych „Uwierz w ducha” był wielkim przebojem kinowym. Duża w tym zasługa gwiazd, które „pociągnęły” film: Patricka Swayze i Whoopi Goldberg. On osiągnął wtedy szczyty popularności (trzy lata wcześniej był muzyczny „Dirty dancing”, rok później nakręcił sensacyjny „Na fali”), ona już wysoko, choć jeszcze nie na szczycie. Miała już w dorobku „Kolor purpury”, „Jumpin’ Jack Flash”, a przed sobą „Zakonnicę w przebraniu”.
Dzięki tej gwiazdorskiej dwójce film stał się także przepustką na hollywoodzki szczyt dla Demi Moore.
Film dostał pięć nominacji do Oscara (m.in. dla najlepszego filmu i za muzykę), ostatecznie dostał dwie statuetki – dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Whoopi Goldberg) i za scenariusz oryginalny.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia na #netflix lub on-line z lektorem na Zaq2 w 720p albo tv-rip na CDA.

Taki wątek spirytyzmu, medium, zdolności parapsychicznych – w połączeniu z motywem przygodowym niczym z Indiany Jonesa był w dobrej VHS-owej komedii, którą jakiś czas temu przypomniałem.
⇨ „Wibracje”, z Jeffem Goldblumem, Peterem Falkiem i Cyndi Lauper.

Poprzedni wpis ⇨ „Lovecraftoński” horror Johna Carpentera. „W paszczy szaleństwa”.

⇨ #zlotaeravhs – mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć „hurtowo” komplet ich okładek…
⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#filmnawieczor #nostalgia
#medium #melodramat #kiedystobylo

pokaż spoiler #klasyka #paranormalne #duch #duchy #ogladajzwykopem #film #filmy #kino @tehseriouscate #rozrywka #gimbynieznajo

No Comments

Comments are closed.