(Wpis nr 269) Dziś w cyklu…

10 listopada 2019

(Wpis nr 269)
Dziś w cyklu „Filmy ze Złotej Ery VHS” będzie wysokobudżetowa produkcja, udany kinowy horror w reż. Johna Carpentera. W roli gł. Sam Neill.

„W paszczy szaleństwa” (In the Mouth of Madness, 1994)

„W Paszczy Szaleństwa” (angielski tytuł nawiązuje do „At The Mountains Of Madness” H.P. Lovercrafta) koncentruje się na dwóch kluczowych postaciach. Pierwszą z nich jest John Trent (Sam Neill), detektyw ubezpieczeniowy, którego firmy wynajmują, by sprawdzić czy wnioski o odszkodowanie nie są przypadkiem oszustwem.. Jest bezpośredni, sceptyczny i bezwzględny, ale to czyni go jednym z najlepszych w swoim fachu. Pewnego dnia zgłasza się do niego Jackson Harglow (Charlton Heston), szef wydawnictwa wydającego książki najpoczytniejszego autora horrorów – Suttera Cane’a (Jürgen Prochnow), po którego dzieła ustawiają się do księgarń dłuższe kolejki niż w PRL-u po mięso. I to Cane jest właśnie drugą kluczową postacią. Okazuje się, że pisarz gdzieś zniknął, a lada moment ma zostać wydana jego najnowsza książka – tytułowe „W Paszczy Szaleństwa”. Problem w tym, że autor do tej pory nie dostarczył wydawnictwu skończonego tekstu. Należałoby jeszcze dodać, że powieści Cane’a wywierają ponoć wpływ na słabsze umysły czytelników, mogą wywoływać zwidy, utratę kontaktu z rzeczywistością i inne sympatyczne objawy. Trent, jako człowiek kierujący się racjonalizmem, nie wierzy oczywiście w te bzdury i uważa całą sprawę za chwyt reklamowy. Mimo to zabiera się za poszukiwania. Okazuje się, że książki Cane’a zawierają wskazówki, gdzie może znajdować się, rzekomo fikcyjna miejscowość Hobb’s End, w której rozgrywa się akcja jego powieści. Sądzi, że tam właśnie znajdzie zaginionego pisarza. Trent jedzie więc sprawdzić trop, a Harglow wysyła wraz z nim Lindę Styles (Julie Carmen) – redaktor odpowiedzialną za teksty Cane’a. Trent i Styles wyruszają w podróż, kompletnie nieświadomi i nieprzygotowani na to, co spotka ich u celu. Okazuje się bowiem, że dzieła króla horrorów potrafią wpływać nie tylko na ludzkie umysły, ale i na samą rzeczywistość, tak bardzo że sam Trent zaczyna tracić równowagę psychiczną…

Film do dziś ma fajny klimat, a „analogowe” efekty specjalne nadal bardzo dobrze spełniają swoją rolę.
Zwłaszcza potworki … 😉
Do tego postać pisarza Suttera Cane’a jest wzorowana na Stephenie Kingu 😛

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 1080p, lektor, cda.
[ ⇨ LINK ⇦ ]

Poprzedni wpis – horror SF Roberta Rodrigueza „Oni”.

⇨ #zlotaeravhs – mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć „hurtowo” komplet ich okładek…
⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#horror #gruparatowaniapoziomu #carpenter #filmnawieczor #nostalgia
#ogladajzwykopem #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kino #kinematografia

No Comments

Comments are closed.