Na planie filmu…

2 marca 2020

Na planie filmu „Krzyżacy”: reżyser Aleksander Ford udziela wskazówek aktorowi grającego rolę jednego z rycerzy. 1959.

„Krzyżacy” byli produkcją monumentalną, jak na ówczesne polskie warunki i czasy, skalą, rozmachem i budżetem przekraczającą wszystko, co do tej pory wyprodukowała nasza kinematografia. Nie powstaliby, gdyby nie przypadająca w następnym roku 550. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Rocznica ważna z ideologicznego i propagandowego punktu widzenia, dlatego aparat państwowy dał projektowi zielone światło i zapewnił więcej niż hojne wsparcie. Nie szczędzono środków. Zapewniono nie tylko swobodny dostęp do tysięcy żołnierzy-statystów, ale przede wszystkim wysoki budżet, jak również pozwolenia i środki (dewizy, walutę obcą) na zakup materiałów filmowych i ich obróbkę za granicą.

Film powstał w niecały rok. Jego premiera miała miejsce 17 lipca 1960 roku, w dzień oficjalnych obchodów rocznicy, ale w kinach pojawił się dopiero we wrześniu. Do dziś „Krzyżacy” pozostają filmem, który zgromadził najwyższą liczbę widzów w polskich kinach: obejrzało go ponad 32 mln ludzi.

Reżyser filmu, Aleksander Ford, z pochodzenia Żyd, po Marcu 1968 roku stracił etat wykładowcy w łódzkiej Szkole Filmowej, a z czasem całkowicie odsunięto go od pracy w polskiej kinematografii. Rok później wyemigrował do Izraela. Zmarł śmiercią samobójczą w 1980 r w USA.

https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-lukasz-jasina-krzyzakow-zawdzieczamy-gomulce

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1507236,1,propaganda-spod-grunwaldu.read

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BCacy_(film)

#historia #fotohistoria #ciekawostki #film #prl

No Comments

Comments are closed.